Yaşlı Destek Programı Ülke Geneline Yayılıyor

Yaşlı Destek Programının ülke geneline yayılacağını müjdeleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, önemli bilgiler verdi.

Türkiye’deki Yaşlı Nüfusu Artıyor

Bakan Göktaş, Türkiye’deki yaşlı nüfusun hızla arttığını ve bu demografik değişikliklere uygun politikalar geliştirme çabalarını vurguladı. Yaşlı Destek Programı’nın (YADES) önemini belirterek, bu programın yaygınlaştırılması amacıyla 27 il ve 33 ilçeden toplam 60 yeni proje başvurusu aldıklarını açıkladı. Bu projelerin değerlendirme sürecinin devam ettiğini ve kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti. Bakan Göktaş, yaşlı bakım hizmetlerinin geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Özellikle ailelerin yaşlı üyelerine evde bakım hizmeti verme kapasitelerini artırmaya odaklandıklarını dile getirdi. Evde Bakım Yardımı kapsamında, 60 yaş ve üzeri 135.954 yaşlıya destek verdiklerini belirtti. Ayrıca, bu hizmeti sağlayan vatandaşları nakdi ödemelerle desteklediklerini de ekledi.

Yaşlı Destek Programı Nedir ?

Yaşlı Destek Programı (YADES) aracılığıyla belediyelerin evde bakıma destek ve gündüzlü bakım projelerini finanse ettiklerini de vurgulayan Bakan Göktaş, bu programın Türkiye genelinde yaygınlaştırılması amacıyla yeni projelere destek verdiklerini açıkladı. Bu projelerle yaşlıların yaşamlarını evlerinde, ailelerinin yanında sürdürebilmelerine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, Gündüzlü Bakım ve Aktif Yaşam Merkezleri’nin yaşlıların yaşam kalitesini artırmak amacıyla hayata geçirildiğini ve bu merkezlerin sosyal etkileşimi artırarak yaşlıların daha sağlıklı ve aktif bir yaşam sürmelerine yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi. Bakan Göktaş, yaşlıların toplumumuzun önemli bir parçası olduğunu vurgulayarak, onlara olan saygı ve hürmetin her zaman devam etmesi gerektiğini belirtti ve yaşlıları yalnız olmadıklarını hissettirmenin önemli bir görev olduğunu ifade etti” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir