Yapay zekayla Erdoğan’ın sesi taklit ederek dolandırıcılığa hapis cezası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sesini yapay zekayla taklit ederek iş insanları ve üst düzey kamu yöneticilerini dolandırmaya çalıştığı iddiasıyla yargılanan Fatih Emre Hülagü, 1 yıl 8 ay hapis ve 2 gün adli para cezasına çarptırıldı, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Fatih Emre Hülagü ve bazı müştekilerin avukatları katıldı. Müşteki Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile bağlandı.

‘SESİMİ PROGRAMLARLA ERDOĞAN’IN SESİNE DÖNÜŞTÜRDÜM’

Duruşmada savunma yapan sanık Hülagü, mağdurları “’özel kalem müdürü” veya “danışman” olduğunu söyleyerek telefonla aradığını, temin ettiği dijital programlar vasıtasıyla kendi sesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sesine dönüştürdüğünü anlattı.

Mağdurlara, yurt dışında yapılacak operasyonlar için maddi destek gerektiğini söylediğini aktaran Hülagü, ancak herhangi bir maddi menfaat elde etmediğini öne sürdü.

Banka hesap hareketleri incelendiğinde bu durumun tespit edileceğini söyleyen Hülagü, şöyle devam etti:

“Bu olay nedeniyle başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm mağdurlardan özür diliyorum. Daha önce tıp fakültesi öğrencisiydim. Eğitimime devam edebilmek için tutuksuz yargılanmayı ve hakkımda lehe olan hükümlerin uygulanmasını talep ediyorum. Suç tarihleri 13-14 Ağustos 2023 olup, ben 18 Ağustos’ta yakalandım. Eylemleri tamamlama imkanım olduğu halde bu yola gitmedim. Teşebbüs derecesinde dahi olsa dolandırıcılık eylemi söz konusu değildir.”

Sanığın avukatı Muhammed Şahcihan Hülagü, müvekkilinin pişmanlığını dile getirdiğini ve banka hesaplarına bakıldığında maddi menfaat elde etmediğinin görüleceğini söyledİ.

Üniversite eğitimine devam etmek isteyen sanığın eyleminin “gençlik hatası” olduğunu savunan avukat Hülagü, mağdurların yarısından fazlasının şikayetçi olmadıklarını beyan ettiklerini dile getirdi.

Avukat Hülagü, suçun yasal unsurları oluşmadığından müvekkili hakkında beraat ve tahliye kararı verilmesini talep etti.

SPK BAŞKANI GÖNÜL: YURT DIŞINDA BİR YERE KRİPTO PARA GÖNDERMEMİ İSTEDİ

Müştekilerden Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Gönül, olay tarihinde cep telefonunu arayan sanığın kendisini Cumhurbaşkanı danışmanı “Taha” olarak tanıttığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüreceğini söylediğini anlattı.

Gönül, şöyle devam etti:

“İlk görüşmemde Cumhurbaşkanımızın sesiyle bana ‘Kripto işini Taha ile konuşun’ dedi. Ben konunun kripto düzenlememizle ilgili olduğunu zannederek, ‘Külliyede size durumu aktarabilirim’ dedim. Daha sonra telefon kapandı. İlk konuşmamızda kendisini ‘Taha’ olarak tanıtan sanıkla CİMER başvuruları konusunda bir görüşme yaptık. Aynı gün tekrar arandığımda yurt dışındaki bir yere kripto olarak para göndermemiz gerektiğini söyledi. Böyle bir şey olamayacağını sert bir dille söyledikten sonra sanığın tekrar Cumhurbaşkanımızın sesiyle ‘Kripto işini Taha bey ile görüşün, halledin’ sözünü duydum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böyle bir talebi olamayacağını düşündüğü için olumsuz yanıt verdiğini anlatan Gönül, daha sonra telefonun kapandığını, olay nedeniyle şikayetçi olmadığını söyledi.

Duruşmada mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanığın mağdurlar Ferhat Ayarcı, Recep Süleyman Özdil ve Ayşin Erdem’e yönelik dolandırıcılık suçu yönünden “yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olduğu” gerekçesiyle beraatine karar verilmesini istedi.

Sanığın Eyup Aksu ve İbrahim Ömer Gönül’e yönelik eylemi nedeniyle ise “nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs” suçundan 6 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını isteyen savcı, Ferhat Ayarcı’ya yönelik eylemi nedeniyle de sanık hakkında “kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi” suçundan suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

Mütalaada sanığın kararla birlikte tahliyesine karar verilmesi istendi.

MAHKEME CEZADA İNDİRİM YAPTI

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Hülagü’yü, müştekiler Eyup Aksu ve İbrahim Ömer Gönül’e karşı “nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs” suçundan 2 yıl hapis ile 2 gün adli para cezasına çarptırdı.

Heyet, bu cezayı, sanığın yargılama sürecindeki davranışları, suçunu ikrarı, pişmanlığını dile getirmiş olması ve cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkilerini dikkate alarak, 1 yıl 8 ay hapis ile 2 gün adli para cezasına indirdi.

Sanığın suç tarihinde sabıkasız olduğunu ve suç nedeniyle maddi zarar oluşmadığını belirten heyet, sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını ve 5 yıl denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasını kararlaştırdı.

KİŞİSEL VERİLERİ ELE GEÇİRME SUÇUYLA İLGİLİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Hülagü’nün, müştekiler Ferhat Ayarcı, Ayşin Erdem ve Recep Süleyman Özdil’e karşı “nitelikli dolandırıcılığa teşebbüs” suçundan beraatine hükmeden heyet, sanığın tahliyesine karar verdi.

Heyet ayrıca, müşteki Ferhat Ayarcı’ya yönelik “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve kullanma” suçundan sanık hakkında suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir