“Rüşvet almakla” suçlanan Menendez, 100 bin dolar kefaletle serbest: Yurt dışına çıkış yasağı getirildi

New York Federal Mahkemesi’nde hakkındaki rüşvet iddialarını reddeden ABD’li Senatör Bob Menendez’in şahsi pasaportuna el konuldu.

“Rüşvet almakla” suçlanan Menendez, eşi Nadine (Arslanian) Menendez ile geldiği Manhattan’daki mahkeme binası önünde gazeteciler ve “istifa et” sloganları atan bir grup protestocu tarafından karşılandı.

Herhangi bir açıklama yapmadan mahkeme binasına giren Menendez, daha sonra avukatı ve diğer sanıklarla hakim karşısına çıkarıldı. Menendez ve eşi, duruşmada avukatları aracılığıyla haklarındaki suçlamaları kabul etmediklerini söyledi.

TIKLAYIN – 10 yılda ikinci kez aynı suçlama: “Rüşvet” ile suçlanan ABD’de Senatör Menendez için istifa çağrısı

İddianamede Menendez ile rüşvet olayına karışmakla suçlanan New Jerseyli iş insanları Fred Daibes ve Jose Uribe de suçlamaları reddetti.

Suçlamalarda adı geçen 5. sanık Wael Hana da dün Mısır’dan dönerken JFK Havalimanı’nda gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemede “suçsuz” olduğunu savunmuştu.

100 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı

AA’da yer alan habere göre, Senatör Menendez, davaya bakan yargıç tarafından kişisel teminat karşılığında 100 bin dolar kefalet ile serbest bırakıldı.

Şahsi pasaport ve seyahat evraklarını teslim etmesi istenen Menendez, sadece Kongredeki görevi nedeniyle yurt dışına resmi pasaportu ile seyahat edebilecek.

Eşi dışında davada ismi geçen diğer sanıklarla yanında avukatı hazır olmadan irtibat kurması yasaklanan Menendez’in, ayrıca Kongredeki Senato personeli, Dış İlişkiler Komitesi personeli veya davanın gerçekleri hakkında kişisel bilgisi olan siyasi danışmanlarla da iletişimi yasaklandı.

Eşi de New Jersey’deki evini güvence göstererek 250 bin dolar kefalet karşılığında serbest bırakıldı. Pasaportunu teslim etmesi istenen Nadine (Arslanian) Menendez’in, yalnızca New York-Washington koridorunda seyahat etmesine ve Florida’daki ailesini görmesine izin verildi.

“Senatörlük makamını kullanarak yolsuzluk” suçlaması

New York Güney Bölge Federal Mahkemesine geçen hafta sunulan 39 sayfalık iddianamede, Menendez ve eşi Nadine (Arslanian) Menendez’e, New Jerseyli iş insanlarıyla girdiği ilişkilerde rüşvete karışma suçlamaları yöneltilmişti.

Federal savcılar, Menendez’in evinde yapılan aramalarda 100 bin dolarlık iki altın külçe ve 480 bin dolarlık gizli nakit para ele geçirdiklerini açıklamıştı.

İddianamede, Menendez’in senatörlük makamını kullanarak rüşvetle kazanılan altın ve nakit para dışında usulsüz şekilde ev ipoteği ödemeleri, usulsüz iş tazminatı ve lüks bir araç edinme gibi yolsuzluk işlerine karıştığı aktarılmıştı.

Menendez, özellikle Kongre’de yabancı ülkelere yapılacak askeri yardımlar üzerinde söz sahibi olan Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı boyunca Mısır’a yapılan resmi yardımlardaki etkisi ile New Jersey’deki Mısır kökenli iş insanları ve firmalarla girdiği ilişkiler nedeniyle eleştirilere neden olmuştu.

Hakkındaki suçlamalardan bu yana, başta New Jersey’in diğer tek Demokrat Senatörü olan Cory Booker ve New Jersey’in Demokrat valisi Phil Murphy olmak üzere kendi partisinden 25’ten fazla Kongre üyesi Menendez’in senatörlük görevinden istifa etmesi çağrısında bulunmuştu.

Suçlamaların ertesi gününde Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevinden ayrılmak zorunda kalan Menendez, partisinden ve kamuoyundan gelen istifa baskılarına direniyor.

Küba kökenli göçmen bir ailenin oğlu olan Menendez, ABD Kongresi’nde Türkiye karşıtlığı, Rum ve Ermeni lobisine yakınlığı ile biliniyor.

Menendez, ABD tarafından Türkiye’ye yapılacak F-16 satışına karşı çıkanların başında gelirken Türkiye’nin Akdeniz ve Ege’deki politikalarından rahatsızlığını da her fırsatta gündeme getiriyor.

Daha önce de rüşvet ve yolsuzlukla suçlanmıştı

New Jersey eyaleti Senatörü Menendez, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve ABD Vergi Dairesinden (IRS) müfettişlerce, bankacılık suçlarından davası süren emlak devi ve eski banka yöneticisi Fred Daibes’ten Adalet Bakanlığından bağlantılarını kullanmak karşılığında rüşvet almakla soruşturuluyordu.

Menendez’in, evinden çıkan külçe altın ve nakit para ile lüks hediye şeklindeki rüşvetleri eşi Nadine Arslanian aracılığıyla kabul ettiği belirtiliyordu.

Ayrıca senatöre karşı yürütülen soruşturmalar arasında, sektörde tecrübesi olmamasına karşın ABD genelindeki helal sertifikasyonunu üstlenen Mısır merkezli startup firması “IS EG Halal”den ihaleyi kazanması karşılığında rüşvet aldığı da kaydediliyordu.

2019’da birçok şirketin kontratları aniden iptal edilirken, IS EG’in dünya çapında helal et sertifikası almak üzere Mısır ile özel bir sözleşme yapması şüphe uyandırmıştı.

İhalenin kamuoyunda tartışılmasıyla IS EG’in sahipleri ile Menendez’in eşinin arkadaş oldukları ortaya çıkmış ve Menendez’in her yıl Mısır’a milyonlarca askeri yardıma onay veren Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı olmasının ilgili sözleşmenin yapılmasında etkili olduğu tartışmalarını beraberinde getirmişti.

ABD’li senatör 2015’te de ayrıca Floridalı bir göz doktorundan başta özel jetle seyahat, Paris’te 5 yıldızlı bir otelde 3 gün konaklama olmak üzere 600 bin dolar üstünde hediyeler kabul etmekten dolayı suçlanmıştı.

2015’teki suçlama ile ilgili dava sürerken, Kasım 2017’de, jürinin rüşvet, dolandırıcılık ve komplo gibi suçlamalar nedeniyle çıkmaza girmesi ve hakimin bazı suçlamaları reddetmesi üzerine savcılar davayı bırakmıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir