Meclis’te Soruldu: KKM’nin 6 Aylık Maliyetini TCMB Başkanı Açıkladı

Kur Korumalı Mevduat (KKM) ilk 6 aylık maliyeti için TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, ilk kez rakam verdi. ‘TCMB tarafından KKM’ye ödenen 90 milyar lira olduğunu, Hazine tarafında da bunun 60 milyar lira olduğunu söyleyebilirim’ açıklaması dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Merkez Bankası sunumu yaptı. Milletvekillerinin kendisine yönelttiği sorular arasında KKM maliyeti de vardı.

Merkez Bankası Başkanı Erkan sunumunda KKM’ye yapılan ödemenin, denetimden geçen bilanço açıklandığında ortaya çıkacağını belirterek, ‘KKM için yapılan işlem, bir ödeme işlemi olup Merkez Bankasının bunun gibi onlarca gelir ve gider kaynağı vardır. Takdir edersiniz ki gelir tablosu işlemleri net tablosu ancak yıl sonunda bilanço çıkarıldığında ortaya çıkar’ dedi. 

“Sizler için kendi çalışmamızı yaptık.”

Erkan, ‘Yıl sonunda gelir tablosundaki tüm kalemler karşılıklı olarak çalıştırılıp, buradaki artı ve eksi bakiyeler bilançoya aktarıldığında KKM için ne kadar ödediğimiz net olarak ortaya çıkar ve bilanço da gelir tablosunda da gösterilecektir’ şeklinde ifade ettiği maliyeti ‘Ancak KKM maliyetlerinin, komisyon üyelerinin milletvekillerinin ve kamuoyu tarafından merak edildiğini biliyoruz. Her ne kadar rahat ve uygun hissetmesem de prensibin dışına çıkarak ilk 6 ay için bir çalışma yaptık. Kendi içimizde denetimlerden geçirdik. Fakat bağlayıcı olmayan rakamlardır. 2023 yılının ilk yarısında bağlayıcı olmayacak şekilde verebileceğimiz rakamlar var’ ifadeleriyle açıkladıklarının net rakamlar olmadığını vurguladı.

“TCMB tarafından KKM’ye ödenen 90 milyar lira olduğunu, Hazine tarafında da bunun 60 milyar lira olduğunu söyleyebilirim” diyen TCMB Başkanı Erkan, “Bu rakamın bağlayıcı olmadığını hatırlatmak isterim. Mevzuatın dışına çıkarak sizlere saygımızdan dolayı ilk altı ayı ayrı bir çalışma ile kendi içimizde yaptık” diyerek açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir