İyi insan olmak mı nazik olmak mı ? İkisinin aynı şey olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz…

Nezaketin gücünden yararlanmak çok fazla zaman gerektirmez ve birine mesaj atarak iyi günler dilemek kadar basit olabilir.

Nazik olmak karşı nazik olmak
En son ne zaman iyi davrandın? Bir gaziyi hizmetlerinden dolayı selamladığınızı veya bir yabancıyı selamladığınızı hatırlayabilirsiniz.
En son ne zaman birinin kıyafetine iltifat ettiğinizi düşünün. Bunu onların sizi sevmesini sağlamak için mi yaptınız yoksa herkes yaptığı gibi kendinizi yeni görünümleri hakkında yorum yapma zorunluluğu mu hissettiniz?

Basit bir hareketin sağlığa faydaları

Massachusetts’teki Brigham ve Kadın Hastanesi’nde psikiyatrist yardımcısı ve sağlıklı yaşam direktörü Dr. Ash Nadkarni; nezaket, karşılığında hiçbir şey beklemeden cömert olmayı içerir. Diğer yarısı ise eylemin arkasındaki amaçtır. Nazik bir insan, bir başkasına karşı şefkatle ve samimi bir ilgiyle hareket eder.
Virginia’daki Longwood Üniversitesi’nde psikoloji doçenti olan Dr. Catherine Franssen, aradaki farkın kasıtlılık olduğunu söyledi ve nazik bir insanın, bir başkasının neler yaşadığını gerçekten anlamaya çalıştığını belirtti.
Franssen, nezaket yerine nezaket göstermenin, insanların başkalarıyla daha derin, gerçek bağlantılar kurmasına olanak sağladığını söyledi. Bunu ne kadar çok yaparsanız, başkalarıyla ilişki kurmanız ve yaşamın her alanında daha anlamlı ilişkiler kurmanız o kadar kolaylaşır.

İyilik vücudunuzu nasıl etkiler?
İnsanlar nazik davrandıklarında beyin oksitosin adı verilen bir hormon salgılar. Halk arasında “aşk hormonu” olarak bilinen oksitosin, başkalarıyla sosyal bağlantıyı geliştirmek için kullanılır . Nadkarni, beyne oksitosin akışının , korku ve kaygıyla ilgili bir bölge olan amigdaladaki aktiviteyi azalttığını söyledi. “Korku hissini bastırıyor ve beynin sosyo-duygusal işlevleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip.”
Başkalarına yardım etmekten dolayı kendinizi daha az stresli hissettiyseniz, bunun nedeni oksitosinin sakinleştirici etkileridir. İster vahşi bir hayvan olsun, ister patronunuzdan gelen bir e-posta olsun, vücut potansiyel bir tehdit algıladığında iltihaplanmayı ve savaş ya da kaç tepkisini tetikleyen stres hormonu olan kortizolü azaltır .
Nadkarni, daha az kortizol ile birlikte oksitosinin kalbinizi güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olduğunu söyledi. Hormon, kan damarlarını genişleten ve dolayısıyla kan basıncını düşüren nitrik oksit salgılar.
Nadkarni, “Oksitosinin geniş kapsamlı işlevleri var ve sağlığımız üzerinde gerçekten etkili” dedi. “Sadece sosyal bağlantıyı güçlendirmek ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda inflamasyonun azalmasını da sağlıyor. (Kronik) inflamasyon, diyabet ve depresyon gibi birçok farklı hastalığın temelidir.”

Beyniniz nezaket konusunda
Bir iyilik yaptığınızda hissettiğiniz sıcak duygu, beyninizin bir ton iyi hissettiren kimyasal salgılamasıdır. Franssen, nazik olmanın mutluluk da dahil olmak üzere ruh halinde rol oynayan bir nörotransmiter olan serotonin üretimini artırdığını söyledi. Nezaket aynı zamanda ödül ve zevkten sorumlu bir beyin kimyasalı olan dopamini de serbest bırakır. Bir nezaket eylemi yapmanın bu kadar iyi hissettirmesinin ve başka bir iyilik yapmak istemenizin nedeni budur.
Franssen, nezaketin vücutta afyon sistemini harekete geçiren kimyasallar olan endorfinleri salgılayabildiğini söyledi; bunlar bir koşucunun sarhoşluğunu oluşturan hormonların aynısıdır. Endorfinler hazzı artırır ve hem fiziksel hem de duygusal acı için doğal bir ağrı kesici görevi görür. “Başkaları için iyi şeyler yaptığımızda ve birisi bize kaba bir şey yaptığında, bu o kadar da kötü gelmiyor” diye ekledi.

Bugün yapabileceğiniz rastgele iyilik eylemleri

Nazik olmak, jestin ne kadar büyük ya da küçük olduğuna bakılmaksızın aynı sağlık yararlarını sağlar. Aşağıda, hemen şimdi başlayarak yapabileceğiniz bazı iyilikler var.

● Çöp toplama

● Zor bir süreçten geçen bir arkadaşınızı kontrol edin

● Kan bağışı yapın

● Birisine günaydın mesajı gönderin

● Birisi için kapıyı açık tutun

● Ziyaretinizle anne babanızı şaşırtın

● Olumlu bir mesaj gönderin

● Sunucuya cömert bir bahşiş bırakın

● Aktif bir dinleyici olun

● İhtiyacı olan birine yemek pişirmek

Nazik davranışlar ilk başta tuhaf ve karakter dışı gelebilir. Ancak Manly, pratik yaptıkça bu hissin ortadan kaybolduğunu söyledi. Çok geçmeden o kadar tanıdık hale gelir ki, kendiniz ve başkaları üzerindeki faydalarını fark edeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir