Dışarıda giyilen kıyafetlere evde ne olacağı merak konusu oldu

Uzmanlar ise toplum içinde yıpranan kıyafetlerin sık sık temizlenmesi gerektiğini ancak kapalı mekanda giymeye devam ettiğiniz takdirde sağlığınız için ciddi bir tehdit oluşturmadığını söylüyor.

Arizona Üniversitesi’nden mikrobiyolog Charles Gerba, perşembe günü The Post’a, “Genellikle halka açık yerlerde giydiğiniz şeyleri haftada bir kez temizlemenizi öneririm.” dedi ve insanların kışlık mont gibi dış giyim ürünlerini fazla yıkama eğiliminde olmadıklarını belirtti. Virüslerin ve bakterilerin birikebileceğini savunan bilim insanı, bunların fırçalanması gerektiğini öneriyor.

Uzman, metro gibi kapalı kamusal alanlarda mikroplara maruz kalma oranının yüksek olduğunu söyledi.

“ÖNCE ELLERİNİZİ YIKAYIN”

Gerba, kıyafetlerinizi kumaşın izin verdiği en sıcak suda yıkamanızı veya yıkamayı tamamen atlayıp kıyafetleri 45 dakika boyunca kurutucuya koymanızı öneriyor.

Bunun için yeterli zaman yoksa, kıyafetlerinizi dezenfekte edici mendillerle silebileceğinizi belirtti.

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi’nde enfeksiyon önleme ve hastane epidemiyolojisi tıbbi direktörü Graham Snyder da, “Temiz ve kirliyi ayırmak istemenin vicdan azabını hissediyorum. Ben de yatağın temiz bir yer olduğunu düşünen türden bir insanım. Bu yüzden geceleri yatmadan önce duş alıyorum.” dedi.

Uzmanlar, eve geldiğinizde kıyafet değiştirmek yerine önce ellerinizi yıkamanın hastalanmayı önlemenin daha etkili bir yolu olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir