Bakan Kacır’dan ‘Elon Musk Türkiye’ye gelecek mi?’ sorusuna yanıt!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı TEKNOFEST kapsamında CNN Türk’e özel açıklamalar yaptı. Bakan Fatih Kacır’ın açıklamaları şu şekilde: “Muazzam bir manzara görüyorum. Türkiye’nin üç büyük şehrinde TEKNOFEST armağan edeceğimizi duyurmuştuk. Eylül İzmir’in ayı, biz de eylül ayında milli teknoloji hamlesi ile TEKNOFEST’i İzmirlilerle buluşturmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 

İlk iki gün muazzam bir ilgi oldu. Hafta içi olmasına rağmen her gün 100 binin üzerinde misafir ağırladık. 7’den 77’ye İzmirliler TEKNOFEST’e sahip çıkıyorlar. Tam bağımsız Türkiye iddiası, milli teknoloji hamlesinde Türkiye’nin savunma sanayii sistemlerini kendi imkanları ile geliştirmesi süreci milletimiz tarafından yakından takip ediliyor. Bu bizim için çok değerli, genç kuşakların bu süreçlere dahil olmasını da sağlıyoruz. 

‘50 MİSLİNE ÇIKAN İLGİ OLDU’ 

Biz TEKNOFEST’lerin merkezine teknoloji yarışmalarını koyduk. İlk yılımızda, 5 yıl önce 14 teknoloji yarışmamız vardı 20 bin gencimiz katılmıştı. Bu yıl, 5 yılda 50 misline çıkan bir ilgi oldu TEKNOFEST yarışmalarına. 44 yarışmamıza 337 bin takımda 1 milyon gencimiz katıldı. Türkiye’nin 81 şehrinden gençler TEKNOFEST’te buluşuyorlar. Bu Türkiye’nin geleceği için çok anlamlı. 

Dünyada hakim rüzgar, teknoloji rüzgarı, bütün sektörleri bireysel yaşamımızı etkileyen rüzgar teknolojiden geliyor. Bu yönüyle milli teknoloji hamlesinin lokomotifi Türkiye’nin milli teknoloji girişimleri, buradan teknoloji girişimleri doğuyor. Biz ilk yılımızdan bu yana teknoloji yarışmaları düzenledik. 

2030 hedefimiz var, 100 bin tekno girişim çıkacak diyoruz. Bunlardan 100’ü milyar doları aşacak unicorn olacak diyoruz. 

ELON MUSK, TEKNOFEST’E GELECEK Mİ? 

Cumhurbaşkanımızla birlikte BM Genel kurulu vesilesiyle New York’taydık. Cumhurbaşkanımız görüşmeler gerçekleştirdi. Önemli görüşmelerden biri de Elon Musk ile yapılan görüşmeydi. Cumhurbaşkanımız kendisini Türkiye’de yatırıma ve TEKNOFEST’e davet etti. O da özellikle Tesla’nın Türkiye’de tedarikçileri olduğunu, onların kalitelerinden memnun olduklarını, Türkiye’nin sahip olduğu fırsatlarla Tesla için her zaman potansiyel yatırım yapılacak ülkelerden listesinin başında gelen ülkelerden biri olduğunu açıklıkla ifade etti.  

‘TÜRKİYE’NİN BAŞARILARINI YAKINDAN TAKİP ETTİĞİNİ İFADE ETTİ’ 

Biz de kendisiyle önemli ölçüde iş birliği yapıyoruz. Uydularımızı uzaya onların roketleri ile gönderiyoruz. TEKNOFEST’e katılıp katılmayacağını göreceğiz. TEKNOFEST’i yakından takip ettiğini ben çok iyi biliyorum. Görüşmede Türkiye’nin milli teknoloji hamlesi yolculuğunu savunma sanayiindeki başarılarını yakından takip ettiğini kedisi de ifade etti. 

ELON MUSK’LA GÖRÜŞMEDE TÜRKİYE’YE YATIRIM KONUSU GÜNDEME GELDİ Mİ? 

Türkiye otomotiv sektörünün bir üretim gücü, Türkiye’de çok sayıda Amerikan firması, Japon firması üretim gerçekleştiriyor. Bizim otomotiv sektöründe 30 milyar dolar ihracat hacmimiz var. 

‘SADECE TESLA DEĞİL, PEK ÇOK MARKA İLE GÖRÜŞMELERİ SÜRDÜRECEĞİZ’ 

Türkiye elektrikli otomobil ve batarya üretiminde Avrupa’nın üretim üssü olacak. Bunu da milli yatırımlarımızı, küresel yatırımları ülkeye çekerek yapacağız. Sadece Tesla ile değil pek çok marka ile benzer görüşmeleri sürdüreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir