Erzurum’da miting düzenleyen Ekrem İmamoğlu, taşlı saldırıya uğradı, alandan ayrılmak zorunda kaldı

Feramuz Erdin yazdı

GÜVENLİK ZAAFİYETİ VAR

Bugün Erzurum’da Millet İttifakı paydaşı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu halka hitap ettiği sırada iktidar yanlısı olduğu sanılan bazı kişilerin ellerinde taşlarla İmamoğlu’nun konvoyuna ve hitap ettiği kalabalığa karşı saldırıya geçtiği görüldü. Olaylar sırasında aralarında çocuk ve gençlerin de olduğu bazı vatandaşlar yaralandı.

İmamoğlu’nu ve taraftarlarını taşlayan grubu bırakın engellemeyi, doğru dürüst müdahale edilememiş olması, apaçık bir güvenlik zafiyeti olarak ortaya çıktı. Bunun sorumlular açısından sonuçları mutlaka olacaktır.

EMNİYET MÜDÜRÜ NE YAŞADI?

Polis Koleji’ne birlikte başladığımız Erzurum Emniyet Müdürü Levent Tuncer doğal olarak burada en fazla eleştiri alan kişi oldu. Levent Müdürü uzun yıllardan beri tanıdığım için onun siyasi bir amaç güderek böyle bir yanlış uygulamaya meydan verebileceğine ihtimal veremiyorum.

Dünya görüşünü bildiğim, devlet adamı kumaşına şahit olduğum, makamının sorumluluk ve risklerinin bilincinde olan birisi olarak ne yaşadığını gerçekten merak ediyorum? Ama sanırım ne olursa olsun, tarihe geçen bu talihsiz olaydan sonra, bundan sonrası için kendini ifade edebilmesi oldukça zor görünüyor?

Burada açığa kavuşturulması gereken esas konu, herhangi bir ihmalin veya kastın olup – olmadığıdır. Bundan daha kötüsü ise emir –komuta zincirinde yaşanan bir kırılma veya dışarıdan yaşanan bir müdahalenin varlığıdır!

Eğer müdür bey mevcut siyasi ortamın havasına kapılarak kendisini görevini yapmamak gibi bir seçeneğe mahkûm olarak gördüyse, bir iktidar değişikliği halinde, bunun siyasi ve hukuki sonuçlarına katlanmak durumunda kalabilir.

Sonuçta bir siyasetçinin can güvenliği kaygısı ile konuşmasını yarıda bırakması, demokratik bir ülkede kabul edilebilir bir durum değildir. Hele ki siyasi özgürlüğünü kullanmak üzere oraya gelen vatandaşın saldırıya uğraması sorgulanması gereken diğer bir konudur. Üniter bir devlette, kolluk, toprağın her metrekaresinde güvenliği sağlamakla yükümlüdür!

VIP KORUMALAR SAPIR SAPIR DÖKÜLÜYOR

Bu seçime tüm taraflarca çok fazla anlam yüklenmiş olması doğal olarak gerilimi artırmış görünüyor? Halkla mümkün olduğunca daha fazla zaman geçirmek isteyen siyasiler çoğu zaman güvenlik protokollerini bir yana bırakarak siyasi faaliyetlerini sürdürmek istiyor.

İşte bu rahatlama ve dikkatsizlik anları aslında bizim gibi güvenlik profesyonellerinin yüreğinin ağzına geldiği anlar oluyor: Çünkü şeytan boşluk arar!

Daha önceki yazımızda Cumhurbaşkanlığı VIP korumasında yaşanan zaafiyeti detaylarıyla yazmıştık. Cumhurbaşkanı’nın rastgele ikram kabul etmesi belki de ucuz atlatılan bir olaya neden olmuştu. Rahatsızlık geçiren Cumhurbaşkanı bir televizyon canlı yayınını terk etmek zorunda kalmıştı. 24 saat boyunca yaşanan belirsizlik sadece içerde değil, küresel siyasette de endişe ve spekülasyonlara yol açmıştı.

Bugün Erzurum’da İmamoğlu’nun yakın korumalarının olaylar tırmanırken bırakın balistik koruma tedbiri almasını, taşları engellemek için bir şemsiye dahi açamaması, sadece Ekrem beyin değil, sahadaki tüm siyasilerin güvenliği açısından endişe vericidir!

VALİNİN MAZERETİ, BAKANIN AÇIKLAMASI

Ekrem İmamoğlu’nun Erzurum Valisi ile yaptığı öne sürülen konuşmada Valinin “Biz gerekli tedbirleri aldık. Olanlardan dolayı üzgünüm” dediği anlaşılmaktadır. Burada bir tedbir alınmadığı zaten açıkça görünmekteyken, Vali beyin samimiyetini ispatlamasının yolu artık sadece saldırganların bir an önce yakalanmasından geçmektedir.

Biz bu satırları yazarken İçişleri Bakanı Soylu, İmamoğlu’nun provokasyon yaptığını ve bunu tek tek açıklayacağını kamuoyu ile paylaşmıştı. Bakan bey hiçbir mazeretin bugünkü yaşanan güvenlik zafiyetinin üstünü örtemeyeceğini çoktan fark etmiş olmalıydı.

SEÇİM GÜNÜ GÜVENLİĞE DİKKAT

Bugün Erzurum’da yaşananlar, aslında seçim gününün nasıl geçeceği hakkında da önemli bir ipucu veriyor. Çeşitli senaryo olasılıkları üzerinden ilerlemek suretiyle, bir dahaki yazımızın konusu da bu önemli konu olacaktır.

Feramuz Erdin, Güvenlik ve Kriz Yönetimi Danışmanı Eğitimi ve 30 yılı aşan kamu ve özel sektör tecrübesi ile güvenlik ve kriz yönetimi alanında ispatlanmış uzmanlık kariyerine sahiptir. Uzmanlık alanı ile ilgili bilimsel çalışmalar yapmakta ve kurumsal yapılar ile sivil toplum kuruluşlarına danışmanlık hizmeti vermektedir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir